Магнитный пускатель: принцип работы

Розвиток процесів комутації та електротехніки дозволили розробникам створити пристрій, який дозволив дистанційно керувати різними видами промислового обладнання, що оснащені трифазними електродвигунами. Воно отримало назву "магнітний пускач" і прийшло на зміну ручним рубильникам. Конструкція та принцип роботи контактора досить прості: він оснащений рухомими та нерухомими контактами, які при замиканні запускають мотор, а при розмиканні – зупиняють його.

Для чого потрібен магнітний пускач

Магнітний контактор, насамперед, призначений для керування електродвигуном в автоматичному режимі. Основні операції, які виконує прилад - запуск, зупинка та реверс двигуна. За допомогою пристрою також можна змінювати напрямок руху ротора, зменшувати пусковий струм двигуна та ін. Для цього агрегат комплектується додатковим оснащенням: допоміжною контактною групою, запобіжниками, реле. Ще одне завдання контактора з тепловим реле – захист двигуна від високих навантажень.

Види магнітних пускачів

Тип розташування магнітних пускачів обумовлюють їх класифікацію:

  • Пристрої відкритого типу - монтуються в шафах, спеціальних панелях та інших, захищених від пилу і вологи, місцях;
  • У захищеному виконанні - встановлюються у приміщеннях з низьким вмістом пилу, без доступу до вологи;
  • Вологонепроникні моделі - можуть розташовуватися зовні будівель під навісом від опадів та сонця. 

Правильний вибір та дотримання умов експлуатації приладу дозволяє йому довго та безперебійно працювати, забезпечуючи надійний захист електродвигуна. 

Конструкція та принцип дії магнітного пускача

Конструктивно пускач ділиться на верхню та нижню половини. У верхній частині пристрою розташовані рухомі контакти та камера гасіння дуги. Тут же розміщена частина магніту, що рухається, яка впливає на силові контакти. 

Нижня частина приладу оснащена котушкою та зворотною пружиною. Вона приводить верхню половину у вихідне положення після того, як живлення на обмотці вимикається. Таким чином, силові контакти роз'єднуються. 

Дві половини електромагніту мають Ш-подібні пластини, виготовлені із електромагнітної сталі. Обмотка котушки виконана з мідного дроту з розрахунковою кількістю витків, які відповідають напрузі в діапазоні від 24 до 380 Вольт. Коли в пристрій надходить напруга, в обмотці виникає електромагнітне поле. Під його дією дві половини конструкції намагаються з'єднатися та утворюють замкнутий контур. Після того, як напруга відключається, пружина повертає верхню половину в початкове положення.  

Принцип роботи магнітного пускача

Щоб зрозуміти, як працює магнітний пускач, достатньо знати принцип електромагніту. При включенні пускача у котушці проходить електричний струм. Він викликає намагнічування сердечника, який притягує до себе якір, що рухається. Саме тоді відбувається замикання основних контактів. Після знеструмлення котушки, якір за допомогою зворотної пружини повертається назад, а головні контакти розмикаються. Правильне функціонування пристрою залежить від робочого увімкненого положення якоря. Якщо пружини ослаблені, контакти підгоряють, нагріваються і кінці проводів відгорають.

Монтаж та підключення магнітного контактора

Контактор, принцип роботи якого заснований на замиканні та розмиканні контактів, вимагає правильної установки. Монтаж з порушеннями призводить до некоректної експлуатації та помилкових спрацьовувань пристрою. Тому пускач потрібно встановлювати вертикально на рівній, нерухомій поверхні. Якщо прилад оснащений тепловим реле, то температура із зовнішнім середовищем має бути однаковою. Щоб корпус пристрою не нагрівався, не рекомендується розміщувати пускач біля обладнання, яке нагрівається під час роботи. 

При підключенні контактора до електромережі, провід, що йде на контакт приладу, загинають у кільце. Таке положення не дає пружинним шайбам у затиску перекошуватися. Підключаючи два дроти з однаковим перетином, їх розташовують із двох протилежних сторін гвинта. Кабелі обов'язково піддаються лудженню, їх кінці обробляється надфілем та змащуються спеціальним пастоподібним складом. Рухливі елементи та контакти магнітного пускача змащувати категорично забороняється.

Перед запуском контактора його оглядають зовні і перевіряють на справність конструктивних частин.