Що таке автоматичний вимикач і навіщо він потрібен?

Автоматичний вимикач є спеціальним пристроєм, який служить для захисту електромереж від високої напруги або короткого замикання. Прилад встановлюється у побутових приміщеннях чи невеликих виробничих підприємствах. Залежно від конструктивного рішення розрізняють кілька видів автоматичних пакетників: модульне обладнання, високовольтні або вироби з литим корпусом. 

Пристрій автоматичного вимикача

Найпоширеніший варіант для побутового застосування - автоматичний модульний вимикач. Всі моделі обладнання однакові і мають стандартні розміри, тому що монтуються в модульні електрощити і повинні у разі потреби змінюватися без зусиль. Габарити виробу з висотою 8 см, глибиною - 7 см і шириною, яка може бути різною, але кратна одному полюсу -1,8 см.  

Корпус пакетника виготовляється із стійкого до горіння пластику, щоб при аварійних ситуаціях виріб не став джерелом загоряння. Передня панель приладу оснащена тумблером, також на ній розташовується інформація про пристрій та його умови роботи. Така характеристика автоматичного вимикача включає відомості про криву відключення, амперажі, струми при коротких замиканнях та ін. Напруга підводиться через дві клеми, які розміщені на верхній і нижній частині приладу. Щоб встановити вимикач в електрощит, на звороті корпусу розташовані клямки під DIN-рейку. 

Як працює автоматичний вимикач

Призначення автоматичного вимикача – захист електромережі від перепадів напруги та її відключення під час коротких замикань. У нормальних умовах роботи через пакетник протікає струм, який перевищує номінальні показники. Через клему електричний струм подається на нерухомий контакт. Він через гвинт теплової уставки стикається з рухомим, а той, у свою чергу, пов'язаний з біметалевою платівкою. У конструкції вона виконує функції теплового розчіплювача. Елемент виконаний із двох видів металу з різними коефіцієнтами теплового розширення. Товщина металу підібрана так, що при номінальному струмі пластинка не піддається тепловому розширенню. Як тільки деталь нагрівається під дією високих струмів, вона починає згинатися до тих пір, поки не розірве нерухомий і рухливий контакти. Від його положення залежить номінальний струм розчеплення: чим сильніше викручений болт, тим далі знаходиться рухомий контакт від біметалічної пластинки і їй потрібно більше часу, щоб зігнутися та розчепити систему. При невеликих перевищеннях така затримка у часі не страшна, але якщо йдеться про коротке замикання, то для швидкого реагування служить електромагнітний розчіплювач, розташований усередині пакетника. 

Електромагнітний розчіплювач – це котушка, яка оснащена соленоїдом. У звичайному стані соленоїд із пружиною замикає ланцюг. Якщо відбувається аварійна ситуація, внаслідок проходження високих струмів збільшується магнітний потік. Він, долаючи тиск пружини, втягує соленоїд у котушку та розриває ланцюг. Це відбувається миттєво. Коли відбувається розрив між контактами, виникає так звана електрична дуга, що нагріває контакти до високих температурних показників. Щоб уникнути підгоряння контактів у прилад, встановлюється дугогасна камера. Вона складається з металевих пластинок, завдяки яким дуга розсіюється та гаситься. Гази, що виникають під час горіння дуги, відводяться через отвори в корпусі автомата. 

Як підключити автоматичний вимикач

Автоматичні модульні пакетники монтуються в модульні електромонтажні шафи. Процес установки відбувається за кілька послідовних етапів:

  • Монтаж модульної шафи;
  • Підведення живлення до електромонтажної шафи та її знеструмлення;
  • Встановлення пакетника.

Конструкція електромонтажної шафи передбачає спеціальну DIN-рейку, на яку за допомогою спеціальних кріплень, розташованих на задній панелі корпусу, кріпиться пристрій. За допомогою кріплення необхідно зафіксувати прилад, зачепивши їх за верхній паз рейки. Після того, як пристрій зафіксовано, до нього підключається живлення. 

Як під'єднати вимикач 

Живлення подається до пристрою через дроти. Щоб обладнання працювало безперебійно необхідно знати, як підключити дроти до вимикача правильно. Для цього готують два види кабелю: вхідний та відвідний. Їх перевіряють на відповідність перерізу в допустимому діапазоні пакетника і підбирають необхідну довжину дроту. Важливо стежити, щоб кабель при монтажі не мав заломів та петель. Це може спричинити горіння ізоляції кабелю у разі аварійної ситуації. Зайвий кабель займає багато місця в шафі і заважає встановленню іншого обладнання та його охолодженню. 

Далі, якщо автомати оснащені клемами із затискними гвинтами, їх відкручують і вставляють попередньо очищені від ізоляції та оголені кінці дротів. Після чого багатожильний кабель добре фіксують в клемах і затягують клемні гвинти. Болти не повинні бути затягнуті занадто туго, інакше може бути пошкоджений корпус автомата, але і затягнутий кабель буде сильно нагріватися. Тому необхідно знайти оптимальний варіант. Для цього можна використовувати спеціальні кабельні наконечники. Їхня довжина вже передбачає розмір оголеної частини дроту і немає необхідності підбирати її самостійно. Крім цього, наконечники дозволяють прискорити монтаж та стежити, щоб усі жили кабелю потрапляли на клеми.

Коли дроти приєднані, через них подають живлення. Його на вихідних контактах перевіряють мультиметром у робочому стані вимикача і на коректне розривання ланцюга коли пакетник вимикається. Завершують роботи про встановлення закриванням струмоведучих частин автоматів пластроном, яким комплектується електромонтажна шафа.